[NASK] Uzależnienie od internetu może dotykać aż jednej trzeciej polskich nastolatków
Według badań przeprowadzonych przez instytut NASK prawie 1/3 polskich nastolatków wykazuje uzależnienie od internetu. Co ciekawe, problem w największym stopniu dotyka uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.
Zaniedbywanie obowiązków, zmęczenie, niewyspanie, zawroty głowy czy ból w nadgarstku, to tylko kilka z problemów powodowanych przez uzależnienie od internetu i smartfonów. Najgorsze jest to, że wspomniane dolegliwości mogą dotykać ponad 30 proc. polskich uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Uzależnienie od smartfona i internetu wśród polskiej młodzieży przeraża
Badanie NASK przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1173 polskich uczniów z 55 szkół z całej Polski. Z uzyskanych od respondentów informacji wynika, że średni czas korzystania z internetu przez polskich nastolatków wynosi 4 godziny i 12 minut dziennie. Jak łatwo zgadnąć, jest to liczba wyższa od tej uzyskanej we wcześniejszej edycji badania.
Aż 93,9 proc. zapytanych osób potwierdziło, że głównym urządzeniem wykorzystywanym do przeglądania zasobów sieciowych, w tym gier, komunikatorów oraz serwisów społecznościowych, jest smartfon. To nie powinno dziwić nikogo, gdyż ze sprzętem tym młodzież rozstaje się niezwykle rzadko.
Do jakich aktywności najczęściej młodzież wykorzystuje internet? Aż 65,4 proc. słucha za jego pośrednictwem muzyki, 62,1 proc. ogląda filmy i seriale, 59,4 proc. korzysta z serwisów społecznościowych. O grach sieciowych wspominało jedynie 40,8 proc. badanych. Smartfon i internet to nie tylko rozrywka. Ponad połowa respondentów wykorzystuje sieć do odrabiania lekcji.
Uzależnienie od internetu postępuje i nic nie wskazuje na to, żeby trend miał wyhamować. Niemniej, powinno cieszyć nas to, że spora część nastolatków zauważa problem i zdaje sobie sprawę z tego, że warto ograniczyć korzystanie ze smartfona i ogólnie — internetu. Z danych zawartych w raporcie nie wynika nic, co wskazywałoby poprawę kwestii uzależnienia. Po gadżety elektroniczne sięgają coraz młodsze osoby, które, jakby nie patrzeć, są bardziej podatne na tego typu uzależnienie.
Raport Nastolatki 3.0 możecie pobrać na stronie Państwowego Instytutu Badawczego NASK za darmo.
Źródło: NASK